توسعه فردیمقاله ها

چگونه صبح زود بیدار شویم؟

چگونه صبح زود بیدار شدن را به عادت خود تبدیل کنیم؟

هیچ کسی تنبلی را دوست ندارد ولی چون مقابله با تنبلی زحمت دارد، ترجیح می دهند که تنبل باشند.در ابتدا لازم است بگوییم که تنبلی یک طیف است و این طور نیست که فردی کاملاً تنبل و یا کاملاً زرنگ(فعال) باشد هر کسی بین این دو قرار دارد.

 

 

 

 

 

از طرفی مقایسه کردن افراد باعث خطا می شود. به طور مثال فرد B فردی است که فعال نیست ولی در صورت مقایسه با فرد A خودش را انسان زرنگی به حساب می آورد و یا فرد C که انسان فعالی است اگر با  فرد D مقایسه شود یک انسان تنبل شمرده می شود.

اما راهکار چیست؟ راهکار در نوع مقایسه کردن است.

هر شخصی با خودش مقایسه شود نه با دیگران

چرا صبح ها زود بیدار شویم؟

وقتی ما زود بیدار می شویم احساس خوبی خواهیم داشت و با احساس خوب می توانیم کارهای خوبی در راه رسیدن به اهدافمان انجام دهیم.

نکته مهمی که در صبح زود بیدار شدن وجود دارد این است که شما فرصت بیشتری خواهید داشت و کارهای بیشتری می توانید انجام دهید.

اعتماد به نفس

از طرفی وقتی که ما صبح زود بیدار می شویم، آزادی بیشتری خواهیم داشت و خودمان تصمیم می گیریم که روزمان را چطور آغاز کنیم ولی وقتی دیر بیدار شویم کارهای دیگران و محیط به ما می گویند که چه کاری را انجام دهیم.

پیش نیازهای صبح زود بیدار شدن؟

توجه به موارد زیر به شما کمک می کند که صبح ها راحت تر بیدار شوید:

مشخص کردن جهت

باید جهت حرکت شما مشخص باشد. این که شما مرتب سردرگم هستید که چه مسیری را دنبال کنید، فقط شما را آشفته می کند.

یادتان باشد که هیچ انتخاب بی نقصی نداریم پس جهت فعالیت های های خود را مشخص کنیم تا با ابهام کمتری بتوانیم از آشفتگی ذهنی رها شویم.

برنامه داشتن

برای صبح خود یک برنامه اختصاصی خوب طراحی کنید توصیه می شود که یک ساعت اول صبح خود را یک برنامه خوب داشته باشید، اگر یک ساعت برای شما در ابتدا خسته کننده است، می توانید نیم ساعت اول صبح خود را برنامه ریزی کنید.

با شکست خوردن فرار نکیند

طبیعی است که برخلاف میل خود ممکن است که به اهداف خود نرسید مثلاً بعضی روزها نتوانید زود بیدار شوید. لطفاً با خودتان خوب باشید و خودتان را سرزنش نکنید. این که شما به تعهد خود عمل نکنید، سرزنش کردن چیزی را بهتر نخواهد کرد،

بررسی کنید که چگونه می توانید دوباره به برنامه خود برگردید.

از تکنولوژِی دوری کنید

صبح زود معمولاً کسی به ما زنگ نمی زند و انتظار پاسخ پیام ها شبکه های اجتماعی را ندارد، پس خیلی راحت می توانید که تکنولوژی خصوصاً گوشی موبایل خود را از خود دور نگه دارید.

در شب ها، اگر یک ساعت قبل از خواب بتوانید تلویزیون، کامپیوتر و موبایل و کلاً صفحه نمایش را استفاده نکنید خیلی در راحتی خواب شما نقش دارد.

اولین کار

شب ها که می خوابید به اولین کاری که بعد از بیدار شدن انجام می دهید فکر کنید، این کار بیدار شدن را برای شما راحت تر می کند در مقایسه با زمانی که بیدار شدن برای شما با فکر انجام کارهای زیادی باشد.

به طور مثال من اولین فعالیت صبح خودم علامت زدن یک برنامه است که برای من هم انگیزه بخش است و چون خیلی راحت است، بیدار شدن هم برای من خیلی راحت می کند.

پس شب ها به جای فکر کردن به فعالیت های زیاد برنامه خود، به اولین کار خود فکر کنید.

از شب قبل آماده کنید

از شب قبل کارهای که به انجام برنامه روزانه خود کمک می کند را انجام دهید. به طور مثال اگر صبح ها می خواید مقداری مطالعه کنید. از شب قبل میز مطالعه را مرتب کنید و کتاب را روی میز قرار دهید.

صبح زود بیدار شدن احساس خوبی به ما میدهد. معمولاً افراد موفق در ایران و جهان صبح ها زود بیدار می شوند و در نتیجه زود بیدار شدن باعث می شود که اعتماد به نفس ما هم بیشتر شود.

راس ساعت

سعی کنید که در شب ها راس یک ساعت خاص بخوابید و صبح ها هم راس یک ساعت بیدار شوید. معمولاً میانگین زمان خواب شبانه را ۷ ساعت گزارش می کنند. ولی اگر یک روز ۲ ساعت هم دیرتر خوابیدید سعی کنید که باز هم راس ساعت همیشگی بیدار شیود تا به عادت شما تبدیل شود.

ساعت

از قانون ۵ استفاده کنید

مل رابینز که کتابی با عنوان قانون ۵ ثانیه دارد و ما در معرفی کتاب آن را معرفی کرده ایم، بیان می کند که ۵ ثانیه برای اقدام کردن فرصت داریم و وقتی از خواب بیدار شدید، با شمردن معکوس ۵ تا ۱ از رختخواب بیدار شوید.

پس صبح زود بیدار شدن را در برنامه خود قرار دهید و بهانه ها را کنار بگذارید و تاثیر آن را در زندگی خود مشاهده کنید.

۵/۵ - (۹ امتیاز)

مدیرسخن

در این وب سایت هدف ما رشد و تعالی فردی و شغلی شما است.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا