روش تدریسمقاله ها

چگونه از یادگیری معکوس در تدریس خود استفاده کنیم؟

یادگیری معکوس چیست؟

یادگیری معکوس یا Flipped learning یک الگوی تدریس جالب و مؤثر اما پر زحمت است که معلم از شاگردانش می خواهد مطالب و فعالیت های درسی را ابتدا در خارج از کلاس، مطالعه و بررسی کنند و سپس برای تکمیل فعالیت های یادگیری و عمیق تر شدن یادگیری در کلاس حاضر شده و در فعالیت ها شرکت کنند.

یادگیری معکوس با آن چه که معلمان با عنوان پیش خوانی استفاده می کنند، متفاوت است.

در پیش خوانی از دانش آموزان خواسته می شود که با ذهن  خالی وارد کلاس نشوند و معلم معمولاً کار خاصی انجام نمی دهد.

در یادگری معکوس معلمان باید به طراحی آموزشی بپردازند و برای یادگیری در منزل هم برنامه ریزی داشته باشند. به طور مثال همچون سرکلاس حضوری، معلم می تواند برنامه ریزی کند و در جلوی دوربین، فیلم تدریس خود را ضبط کند و در اختیار دانش آموزان قرار دهند تا مطالب را در خانه یاد بگیریند و در کلاس به انجام تکالیفی برای عمیق تر شدن یادگیری بپردازند.

در یادگیری معکوس، جای خانه و مدرسه عوض می شود.

چرا یادگیری معکوس را باید یاد بگیریم؟

اگر معلم یا استادی هستید که محتوا را برای شما در نظر گرفته اند و شما در حجم آن نقشی ندارید، این روش  تا حدود زیادی می تواند به شما کمک کند که محتوای درسی را با کیفیت بهتری در سر موقع به پایان برسایند.

اگر معلم یا استادی هستید که در حجم محتوا آزادی دارید، باز هم از این روش می توانید برای کاربردی کردن تدریس خود استفاده کنید. به طور مثال، مطالب تئوری را در منزل انجام دهند و در کلاس به تمرین و کاربرد آن پرداخته شود.

معمولاً در تشکیل کلاس ها، هر سال مسائلی به وجود می آید:

  • تعطیلی به خاطر برف و برودت هوا
  • تعطیلی به خاطر آلودگی هوا
  • تعطیلی کلاس به خاطر برگزاری یک برنامه
  • تعطیلی کلاس به خاطر عدم حضور دانش آموزان
  • و …

و تعطیلی به خاطر شرایط کنونی که به دلیل بیماری کرونا کلاس ها برگزار نمی شود.

یادگیری معکوس که از آن به عنوان کلاس معکوس هم نام می برند، می تواند کمک کند که این تعطیلی ها مانع توقف یادگیری مخاطبین نشود و به علت فعال بودن مخاطبین، یک یادگیری اثربخش را شاهد باشیم.

یکی از فواید دیگر یادگیری معکوس این است که معلمان مجبور می شوند حرفه ای تر شوند.

در یادگیری معکوس ممکن است کارهای معلم را دیگران هم بینند، همین امر باعث می شود که با حساسیت بیشتری محتوای خود را تولید کنند. از طرفی چون دانش آموزان با سطح بالاتری وارد کلاس می شوند، معلمان باید خود را بیشتر آماده کنند که بتوانند پاسخگوی سؤالات آن ها باشند.

یادگیری معکوس چگونه عمل می کند؟

در نقطه مقابل یادگیری معکوس، یادگیری مستقیم وجود دارد.

در یادگیری مستقیم، معلم در کلاس به تدریس محتوا می پردازد و چون دانش آموزان هم فعال نیستند، زحمت بسیاری را بک تنه به دوش می کشد و معمولاً به نتیجه دلخواه هم نمی رسد.

در یادگیری مستقیم، دانش آموزان مجبورند که فعال باشند، زیرا برای این که در کلاس درس بتواند در فعالیت های سطح بالاتر و کارهای عملی حاضر باشند باید مطالب و محتوای آماده شده معلم را در خانه قبلاً یاد گرفته باشد.

یکی از مزایای مهم یادگیری معکوس این است که هر دانش آموزی با شرایط خودش جلو می رود.

در این روش، محتوا مانند روش مستقیم به صورت یک نواخت، یک بار تدریس نمی شود و دانش آموز می تواند بارها با همان کیفیت اول تدریس یا محتوای معلم را بخواند و بررسی کند تا زمانی که آن را یاد بگیرد.

در یادگیری معکوس به تفاوت های فردی دانش آموزان توجه می شود.

چگونه یادگیری معکوس را به کار ببریم؟

برای به کار بردن یادگیری معکوس، پس از آن که معلم برنامه ریزی های خود را انجام داد. با توجه به شرایطی که مخاطبینش دارد، به طراحی آموزشی می پردازد و محتوای مناسبی را تولید می کند.

برخی از معلمین از دانش آموزان می خواهند که در خانه کتاب درسی خود را بخوانند. این کار برای شروع کار تا حدودی قابل قبول است  اما در یادگیری معکوس باید خود شما به طراحی بپردازید. یعین به طور ساده تدریس خود را انجام دهید و مثلاً فیلم آن را در اختیار دانش آموزان قرار دهید..

یکی از کچ فهمی هایی که باعث شده اغلب معلمان از یادگیری معکوس فراری باشند این است که فکر می کنند حتماَ باید فیلم گرفته شود.

فیلم گرفتن کار سختی است و طبیعی است که چون انسان مورد قضاوت قرار می گیرد در ابتدا کار سختی است.

اما برای شروع می تواند از فایل های صوتی، جزوه های ساده کردن مطالب و یا فیلم هایی که توسط معلمینی که به صورت حرفه ای ضبط شده استفاده کنید.

جمع بندی یادگیری معکوس

یادگیری معکوس یک الگوی تدریس موثر است که می تواند با فعال کردن دانش آموزان، کمک کرد که بهتر یاد بگیرند و معلم هم یادگیرنده و یاد دهنده ی بهتری باشد.

پیشنهاد آموزشی : تهیه کتاب مدیریت مدرسه است.
برای تهیه اینجا کلیک کنید.

۴.۶/۵ - (۷ امتیاز)

مدیرسخن

در این وب سایت هدف ما رشد و تعالی فردی و شغلی شما است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا