سخنرانی و ارائه حرفه ایمقاله ها

چگونه سخنرانی جذابی ارائه کنیم؟

در ابتدا بهتر است مشخص کنیم که اصلاً سخنرانی جذاب به چه نوع سخنرانی می گویند؟

سخنرانی جذاب یعنی آن قدر سخنران، ارائه خوبی داشته باشد

که مخاطبین داوطلبانه تصمیم بگیرند که به سخنران به طور مؤثر گوش دهند.

برای سخنرانی جذاب از قضاوت های اولیه غافل نباشید.

احتمالاً شما هم دیده اید که فردی با یک ظاهر متفاوت و دور از اتیکتی در جمعی حاضر می شود

و همین باعث می شود که فرد جدی گرفته نشود. پس به مواردی این چنینی دقت کنید:

tickلباسی که به تن می کنید( ظاهری آراسته داشته باشید).

tickشروع کسل کننده نداشته باشید.

tickارتباط چشمی را در اول سخنرانی انجام دهید.

tickاز مقدمه های طولانی معمول دوری کنید.

tickکلمات اولیه را به قدری مسلط باشید که فراموش نشوند.

 

مخاطبین را به خوبی بشناسید

مخاطبین در صورتی ارتباط برقرار می کنند که چیزی متوجه شوند و این امر با شناخت مخاطب حاصل می شود. هر مطلبی که می خواهید بیان کنید مطمئن باشید که در سطح مخاطبین است

از جذابیت های سخنرانی استفاده کنید

داستان

انسان چه کودک باشد و چه بزرگسال، داستان را دوست دارد. مردم به جای کتاب خواندن بیش تر ترجیح می دهند که قیلم تماشا کنند، یکی از دلایل آن داستانی بودن فیلم ها است که باعث جذاب شدن فیلم از کتاب شده است.

کار عملی

از مخاطبین خود بخواهید که کاری را انجام دهند. انجام دادن عملی یک کار باعث جلب توجه مخاطبین می شود و باعث می شود توجه مخاطبین از موارد دیگر به سمت سخنرانی جلب شود.

سؤال

سؤال پرسیدن هم یکی از قدرتمندترین تکنیک های جذابیت سخنرانی است. می توان در جای جای سخنرانی از سؤال استفاده کرد و جذابیت سخنرانی را بالا برد.

از اسلاید های خسته دوری کنید

از اسلاید پر از متن دوری کنید و تا جای ممکن سعی کنید از کلمات کمتر و تصاویر بیشتر در اسلاید های خود استفاده کنید

شروع جذاب در سخنرانی

شاید مهم ترین قسمت یک سخنرانی، شروع آن باشد. شروع جذاب در سخنرانی می تواند مخاطبین را همان اول میخکوب کند.

 

میخکوب از این لحاظ که توانسته توجه مخاطبین را به خود جلب کند. حتی اگر کسی از سخنرانی بترسد با شروع خوب دقایق اولیه این ترس مدیرت می شود و می تواند سخنرانی خود را ادامه دهد.

یکی دیگر از دلایلی که شروع سخنرانی بسیار مهم است این است که در این زمان حضار بیشترین توجه را دارند و اگر در این زمان سخنران نتواند توجه مخاطبین را جلب کند حتی اگر در ادامه محتوای ارزشمندی داشته باشد ممکن است سالن را یا فیزیکی ترک کنند و یا این که در سالن باشند ولی توجه آن ها به موارد دیگری باشد.

 

معمولاً انسان ها بسیار زود قضاوت می کنند و اگر سخنران از قضاوت اولیه در سخنرانی سربلند بیرون بیاید در ادامه کار آسانی خواهد داشت.

بنابراین یک سخنران باید وقت مناسبی برای آماده شدن خود برای سخنرانی بگذارد و شروع قدرتمندی داشته باشد.

باید کلمات شروع صحبتمان را کاملاً از حفظ باشیم.

شخصی را در نظر بگیرید که صحبت خود را با یک شعر آغاز می کند و مصراع دوم شعر را فراموش می کند. در چنین شرایطی حس بسیار بدی خواهد داشت و نمی تواند سخنرانی را به خوبی تا انتها جلو ببرد.

شعر خوب و مرتبط یک آغاز خیلی خوب است اگر به جا و درست خوانده شود. در ادامه با چند شروع دیگر هم آشنا خواهید شد.

سوال پرسیدن

یک روش خیلی موثر سوال پرسیدن است،

یعنی همان ابتدا صحبت را با سؤال از مخاطبین شروع کرد و آن ها را به فعالیت واداشت.

 

داستان

داستان هم اگر خوب تعریف شود یک عامل قدرتمند در جلب توجه مخاطبین است و می تواند که مخاطبین را مشتاق نگه دارد. ذهن انسان منطبق بر داستان است و هرکسی چه کودک و چه بزرگسال دوست دارد که داستان بشنود.

نقل قول:

استفاده از نقل قول های مرتبط هم می تواند جالب باشد.

آمار:

آمار های دقیق و جالب هم می تواند راهکار خوبی باشد. آماری مانند این که ایران رتبه هیجدهم اقتصاد جهان را داراست  و موارد این چنینی می تواند توجه مخاطبین را به خوبی جلب کند.

نمایش دادن:

نشان دادن تصاویر یا فیلم کوتاه در کلاس هم می تواند راهگشا باشد.

به عنوان بک نکته در انیجا باید متذکر شد که هرچیزی مثل داستان، نقل قول، شعر و … هر چه قدر مرتبط تر با موضوع مورد بحث باشند قدرتمند تر هستند.

پس در شروع صحبت نباید از مقدمه های معمول طولانی و غیر مرتبط استفاده شود و نکته خیلی مهم این که برای شروع سخنرانی باید تمرین بیشتری داشت که دچار کمترین مقدار اشتباه شویم و بتوانیم توجه مخاطبین را جلب کنیم.

چاشنی و جذابیت در سخنرانی

به نظر شما چرا برای غذا از چاشنی های مختلف استفاده می کنیم؟
بله چاشنی ها را برای خوش طعم کردن غذا استفاده می کنیم.

 

 

Seasoningدر سخنرانی هم ما نیاز به چاشنی هایی داریم که سخنرانی ما را جالب و مورد پسند کند.

چرا چاشنی در سخنرانی ضروری است؟

اگر چاشنی در سخنرانی نداشته باشیم، به مخاطبین خوش نمی گذرد و وقتی آن ها احساس خوبی نداشته باشند، از سخنرانی تاثیر چندانی نخواهند گرفت و ما نمی توانیم به عنوان سخنران کار خود را به خوبی انجام دهیم.

اگر چاشنی نداشته باشیم احتمالاً با صحنه هایی روبه رو می شویم مانند:

گفتگوی مخاطبین با هم

با گوشی های خودشان بازی کردن

ترک سالن

برای استفاده از چاشنی در سخنرانی به چه نکاتی توجه کنیم؟

یکی از نکات مهم در استفاده از چاشنی در سخنرانی این است که مخاطبین خود را بشناسیم.

بدانیم که مخاطبین ما چه مثال ها و داستان هایی را دوست دارند.

مخاطبین ما چه شغل و دانش و رشته تحصیلی دارند.

و …

چگونه چاشنی در سخنرانی را به کار ببریم؟

داستان

یکی از چاشنی های بسیار خوب که برای مخاطبین می تواند بسیار جالب باشد استفاده از داستان مناسب و مرتبط است.

مسابقه

استفاده درست از چاشنی مسابقه با شناخت درست از مخاطبین می تواند سخنرانی ما را مورد پسند مخاطبین قرار دهد.

طنز

طنز به جا و درست هم می تواند به عنوان یک چاشنی استفاده شود.

هدیه

دادن هدیه خصوصا اگر با شناخت درست از مخاطبین باشد که چه چیزی را هدیه می دهید می تواند یک چاشنی خوب در سخنرانی شما باشد.

در استفاده از چاشنی ها دقت زیادی کنید، طوری که باعث بهتر شدن اوضاع سخنرانی شما شود نه این که شما را از مسیر اصلی سخنرانی دور کند.

 

هر انسانی دوست دارد از کاری که انجام می دهد لذت ببرد و در سخنرانی هم اگر بهترین محتوا ارائه شود اما توجه مخاطبین جلب نشود، نمی توانیم به اهداف خود برسیم.

ممکن است برخی از کارها دست ما نباشد مانند زمان برگزاری کلاس، مکان کلاس و … اما ما به عنوان سخنران باید کاری کنیم که آن قدر سخنرانی جذابی داشته باشیم که توجه مخاطبین به ما جلب شود و به اهداف خود در سخنرانی برسیم.

جذابیت در محتوا

یکی از بخش های جذابیت در سخنرانی، داشتن محتوای خوب است، البته  محتوای خوب را مخاطبین تعیین می کنند و ما باید بتوانیم با شناخت درست از مخاطبین، محتوای مناسب آن ها را  طراحی کنیم.

خیلی از سخنرانان که احتمالاً به عنوان معلم و استاد به ما آموزش داده اند، از دید خود، بهترین محتوا را انتخاب کرده اند، اما چون بدون شناخت مخاطبین آن را طراحی کرده اند، مخاطبین نمی توانند ارتباط درستی با مدرس خود داشته باشند.
باید بررسی کنیم که مخاطبین ما به چه موضوعاتی علاقه دارند. پس لازم است که شناخت درستی از مخاطبین داشته باشیم و این جمله را بپذیریم که یک محتوا برای همه به یک اندازه جذاب نیست.

ممکن است که این سؤال، ذهن شما را درگیر کرده باشد که وقتی در یک کلاس به تعداد زیادی از مخاطبین آموزش می دهیم چه کار کنیم؟ پاسخ این سؤال روشن است و ما باید با شناخت درست از مخاطبین کاری کنیم که بیشترین رضایت را کسب کنیم، مثلاً مخاطبین را به سه دسته در ذهن خود تقسیم کنیم و در مثال ها سعی کنیم همه را در بحث در گیر کنیم.

جذابیت در اجرا

در حال حاضر مشکل ما کسب اطلاعات نیست، هرکسی می تواند با چند کلیک و به طور رایگان محتواهای بسیار ارزشمندی را به دست بیاورد، بنابراین چیزی مهم تر از محتوا وجود دارد و آن شیوه ارائه آن است که چطور آن را ساده توضیح دهیم و مخاطبین خسته و کسل نباشند. استفاده از داستان می تواند یک ابزار خوب برای جذابیت در سخنرانی باشد.

چگونه داستان تعریف کنیم؟

برای تعریف داستان، اول از همه باید مطمئن باشیم که داستان کاملاً مرتبط با موضوع باشد و بعد از تعریف داستان، مخاطب با خودش نگوید که منظورش چی بود و توجهش از ادامه صحبت برداشته شود.

اگر چه داستان های ادبی و تاریخی می تواند خیلی مفید باشد ولی داستان های شخصی روزمره می تواند ارتباط بهتری ایجاد کند. پس لیستی تهیه کنید و داستان های شخصی خودتان را در آن لیست قرار دهید که بتوانید در زمان لازم از آن ها استفاده کیند.

برای جذاب تعریف کردن داستان حتماً وقت بگذارید و به داستان های خودتان گوش دهید، برای نزدیکان خود تعریف کنید و مرتب بازخورد بگیرید که بتوانید با داستان، مخاطبین خود را کاملاً محذوب صحبت های خود کنید.

هیجان در سخنرانی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک شبکه تلویزیونی را فقط به خاطر این که فردی که صحبت می کند کسل کننده حرف می زند فوری عوض کیند و بعد از دوستانتان بشنوید که چه نکاتی را گفته و شما از آن گذشته اید. یکی از موارد مهم ایجاد شور و نشاط است. برای داشتن شور ونشاط مهم ترین کار این است که ادای افراد با نشاط (مثبت) را در بیاوریم و بارها آن را تکرار کنیم که با نشاطی چزئی از وجود ما شود.

فدرت شروع خوب در جذابیت سخنرانی

 مخاطبین معمولاً در اول صحبت و پایان صحبت بیشترین توجه را دارند و در این بین، شروع سخنرانی بسیار پر اهمیت است. مخاطبین خیلی زود سخنران را قضاوت می کنند، بنابراین سعی کنید شروع صحبت خود را بسیار عالی طراحی کنید که متقاعد شوند به ادامه صحبت های شما گوش دهند.

سعی کنید صاف بایستید و در مواقع لازم سعی کنید آن جه را می گویید با بدن خود نمایش دهید

 

صدای خوب لازمه ارائه جذاب

لحن مناسب از نکات مهمی است که در جذابیت سخنرانی خیلی اهمیت دارد، اگر سخنران به طور یکنواخت صحبت کند توچه مخاطبین قطع می شود و شاید ترجیج بدهند که به جای گوش دادن  در همان جا بخوابند.

اگر سخنرانی جذاب سخنرانی می کند حتماً صدای او به حد کافی بلند است که بدون زحمت شنیده شود، پس علاوه بر لحن مناسب سعی کنید به اندازه کافی بلند صحبت کنید که مخاطبین به راحتی متوجه صحبت شما شوند.

یکی از بهترین کارها برای سخنرانی جذاب داشتن  توجه به الگوهای درست است، به طور مثال در سخنرانی های خوب شرکت کنید و یا فیلم سخنرانی آن ها را نگاه کنید و ببینید که آن ها چگونه سخنرانی خود را جذاب می کنند.

یادآوری چند نکته در پایان مقاله

  1. بهترین کار، بازخورد گرفتن است، علاوه بر بازخوردهای دیگران می توانید از خودتان فیلم بگیرید و هربار مانند یک مخاطب سخنرانی، فیلم خود را نگاه کنید و مواردی که نیاز به اصلاح دارد را برای دفعه بعد اصلاح کنید.
  2. برای داستان گویی سعی کنید لیستی از داستان ها را برای خودتان داشته باشید که از این ابزار بتوانید استفاده کنید.
  3. برای لحن مناسب سعی کنید یک جمله را به شیوه های مختلف بخوانید، روزانه یک فایل صوتی ضبط کیند و حداقل ۵ بار به آن گوش دهید.
  4. مثبت باشید و در عین حال از طنز بجا استفاده کنید.
  5. خودتان را برای سخنران خیلی آماده کنید که  برای ارائه آن اشتیاق زیادی داشته باشید.
۵/۵ - (۳ امتیاز)

مدیرسخن

در این وب سایت هدف ما رشد و تعالی فردی و شغلی شما است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا