سخنرانی و ارائه حرفه ایمقاله ها

چگونه در دانشگاه کنفرانس خوبی داشته باشیم؟

یکی از موضوعات مهمی که هر دانشجویی با آن روبه رو است، نحوه ارائه کنفرانس دانشجویی است، موضوع مهمی که می تواند مزایای قوق العاده ای را برای دانشجو به همراه داشته باشد.

نحوه ارائه کنفرانس دانشجویی

در این مقاله می خواهیم به طور خلاصه نکاتی مهم را مرور کنیم که توجه به آن ها می تواند در جذاب بودن ارائه های دانشجویی به شما کمک کند.

ارائه دانشجویی چه فوایدی دارد؟

-یکی از فواید ارائه های دانشجویی بحث نمره است که معمولاً اساتید بخشی از نمره درس را به نحوه ارائه کنفرانس دانشجو اختصاص می دهند.

-فایده دیگر مسلط شدن به مهارت سخنرانی و گفت و گو است که باعث می شود اعتماد به نفس شما بالاتر رود و در پیدا کردن شغل و مصاحبه های استخدامی به شما کمک کند.

-فایده مهم تر دیگر جلب توجه استاد و هم کلاسی های خود است که ممکن است باعث شود فرصت های بی نظیری برای رشد شما به وجود آید.

چه زمانی بهتر است ارائه داشته باشیم؟

اگر استاد برای زمان ارائه، نظرخواهی می کند، بهتر است از قبل در مورد موضوعات مطرح شده یک دید کلی داشته باشید و یا این که از استاد بخواهید در مورد هر موضوع توضیح مختصری بدهد که شما راحت تر موضوع را انتخاب کنید.

معمولاً اوایل کلاس و اواخر کلاس زمان مناسبی برای کنفرانس نیست، یکی از دلایل آن این است که این احتمال وجود دارد که در این مواقع دانشجویان در ورود و خروج کلاس منظم نباشند و باعث شود که تمرکز شما بهم بخورد.

بهتر است اگر حق انتخاب دارید، میانه کلاس را برای ارائه خود انتخاب کنید.

چگونه محتوای ارائه خود را  برای ارائه دانشجویی آماده کنیم؟

یکی از اشتباهات متداولی که در تحلیل ارائه ها ی دانشجویی به آن رسیده ام، این است که دانشجویان کار خود را با باز کردن پاورپوینت شروع می کنند.

برای طراحی، اول به محتوا مسلط شوید، شما برای این که محتوا را به خوبی به دیگران توضیح دهید باید خودتان اول به آن مسلط شوید

بعد از تسلط به محتوا سعی کنید روی کاغذ، ایده های خود را بنویسید که چگونه و با چه مطالبی ارائه خود را شروع، ادامه و به پایان می رسانید و  عبارت کلیدی که می خواهید در این ارائه منتقل کنید را مشخص کنید و برحسب زمانی که دارید، هر آن چه که برای انتقال درست آن ضروری است، را در صحبت خود بگنجانید.

اگر استاد روی موضوع مهمی تاکید دارد و به موضوع شما مرتبط است آن را در صحبت خود قرار دهید.

سوتی های احتمالی  در ارائه کنفرانس دانشجویی را به حداقل برسانیم!

هر چه قدر که برای آماده شدن، وقت بیشتری بگذاریم احتمال این که اشتباهات ما کمتر شود بیشتر می شود، البته منظور ما این نیست که تا می توانید زمان را عقب تر بیاندازید، بلکه منظور ما این است که از زمان خود استفاده هوشمندانه ای کنید و آن چه برای ارائه به آن نیاز دارید را از قبل روی آن فکر کنید.

از ارائه خود  در کنفرانس دانشجویی بازخورد بگیرید!

از ارائه های خود بازخورد بگیرید و سعی کنید از تجاربی که به دست می آورید برای ارائه های بعدی خود استفاده کنید، می توانید از استاد و دانشجویان بخواهید که نظر خود را به شما بگویند.

البته تعداد کمی هستد که بازخورد درستی به ما می دهند، و معمولاً از عبارت های مثل خیلی خوب بود، بد نبود و… استفاده می کنند اما یک تکنیک برای این که بدانید ارائه خود را به خوبی انجام داده اید، این است که ببیند محتوای خود را به خوبی منتقل کرده اید یا نه؟

می توانید در اواخر کلاس برای خلاصه و جمع بندی از دانشجویان چند سؤال از محتوای ارائه خود بپرسید و این کار البته نشان از اعتماد به نفس شما است و معمولاً اساتید از آن استقبال می کنند.

همچنین می توانید جلسه بعد کلاس، از هم کلاسی های خود بخواهید که چه چیزهایی از ارائه شما به یاد دارند، اگر نکات مهم را بیان کردند یعنی شما کار خود را به درستی انجام داده اید.

بازخورد توسط خودمان

اگر استاد اجازه می دهد، می توانید با قرار دادن گوشی خود در انتهای کلاس از خودتان فیلم بگیرید و بعد از کلاس، ارائه خود را تحلیل کنید، اگر استاد چنین اجازه ای نمی دهد، می توانید  ریکوردر گوشی خود را روشن کنید و صدای خودتان را ضبط کنید و به تحلیل آن بپردازید و به این شکل، هر بار ارائه خود را تقویت کنید.

همچنین خواندن مقاله تمرین در سخنرانی می تواند مفید باشد.

 

 

 

محمد خالقی

در این وب سایت هدف ما رشد و تعالی فردی و شغلی شما است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا