سخنرانی و ارائه حرفه ایمدیریت نیروی انسانیمقاله ها

چگونه سخنرانی موفقی داشته باشیم?

public speakingدر این مقاله شما با پاسخ به سه سؤال مهم، زیر بنای یک سخنرانی موفق را به وجود می آورید و می توانید یک سخنرانی موفق داشته باشید.

سه سوال مهم برای یک داشتن یک سخنرانی موفق

چرا من سخنرانی می کنم؟

در ابتدا شما باید این اقتدار را داشته باشید که در مورد موضوع مورد نظر سخنرانی کنید. بخش مهمی از این اقتدار در نتیجه اعتبار سخنران است که در این مورد بیشتر توضیح می دهیم:

اگر شما از نظر علمی در مورد موضوع، تخصص دارید یا خودتان دستاوردی داشته اید و می خواهید در آن مورد توضیح دهید، خود فرد معتبری هستید.

اگر شما این اعتبار را ندارید بهتر است که از منبع معتبری استفاده کنید؛ به طور مثال در کتاب فلان خوانده ام، فلان استاد معروف که همگی قبولش دارند این را بیان کرده است و …

اما چیپ هیت و دن هیت در کتاب Made to stick در مورد اعتبار نکته جالبی بیان می کنند. این دو استاد و پژوهشگر معروف بیان می کنند که اگر مخاطبین خودشان آزمایش کنند این اعتبار بسیار بالا است.

made to srickشاید اصطلاح هندوانه به شرط چاقو  مثال مناسبی برای این موضوع باشد.

وقتی یک هندوانه فروش که مشتری از خرید تردید دارد با فرصت آزمایش هندوانه، مشتری را به خرید کردن متقاعد می کند در واقع کمک می کند که اعتبار خود و محصول خود را بالا ببرد؛ وقتی یک سخنران هم مطلبی را بیان می کند و شواهد کافی را در صحبت خود اضافه می کند و حتی فرصت آزمایش گفته های خود را به مخاطبین می دهد با این کار اعتبار خود را بالا می برد.

ایده هندوانه به شرط چاقوچرا این موضوع را سخرانی می کنم؟

برای داشتن یک سخنرانی موفق باید یک موضوع خوب انتخاب کنید و بتوانید مخاطبین خود را متقاعد کنید که موضوع مناسبی است؛ به عبارت دیگر شما باید مشکل، یا نیازی که مخاطب دارد را هدف قرار دهید و با این کار مخاطبین را جذب صحبت خود کنید.

چرا الان این موضوع را سخنرانی می کنم؟

در دنیا با فراوانی اطلاعات روبه رو هستیم و گوشی های هوشمند هم مزید بر علت شده که تمرکز افراد خیلی پایین باشد؛ بنابراین باید اهمیت سخنرانی خود را با دلایل درست بیان کنید که شما را به چیزهای دیگر ترچیح دهد.

public speakingپس برای داشتن یک سخنرانی خوب به این سه سوال خوب پاسخ دهید: چرا من؟ چرا این موضوع؟ و چرا الان؟

 

محمد خالقی

در این وب سایت هدف ما رشد و تعالی فردی و شغلی شما است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا