سخنرانی و ارائه حرفه ایمقاله ها

چگونه خود را در سخنرانی معرفی کنم؟

معرفی و شناساندن خود در سخنرانی

چگونه خود را در سخنرانی معرفی کنم؟

معرفی خود در سخنرانی موضوع مهمی است؛ چون ممکن است در جمعی باشید و حضار به این دلیل که شناخت مناسبی از شما ندارند به حرف های شما علاقه نشان نمی دهند. خواندن این مقاله می تواند برای شما مفید باشد.

اهمیت معرفی خود در سخنرانی

افراد زیادی هستند که با یک معرفی بد فرصت مناسبی را از دست داده اند و نه تنها سودی به دست نیاورده اند بلکه حتی موقعیت خود را هم بدتر کرده اند. پس نحوه معرفی خود در سخنرانی موضوع مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم.

ما به عنوان یک سخنران لازم است خوب خود را نشان دهیم که افراد متقاعد شوند که به ادامه صحبت های ما گوش دهند اگر خود را به خوبی معرفی کنیم کار ما بسیار آسان می شود وقتی حضار ما را بپذیرند آن وقت تازه موضوع مطرح می شود بنابراین معرفی سخنران یک بخش مهم از یک سخنرانی خوب است که باید به آن توجه لازم شود.

اگر سخنران به خوبی معرفی شود این معرفی در موفقیتش بسیار تاثیرگذار است در ادامه به سه شیوه معرفی خود در سخنرانی پرداخته می شود:

 سبک افراد ضعیف

در این نوع معرفی سخنران به تمجید بیش از حد از مخاطبین خود می پردازد و ارزش خود را در برابر آن ها پایین می آورد اگرچه در بعضی جاها این راهکار شاید بتواند جواب بدهد اما عموماً این روش تاثیر منفی روی مخاطبین دارد و ممکن است سخنان سخنران را جدی نگیرند.

 سبک افراد خودشیفته

در این روش، سخنران به تمجید بیش از حد و احتمالاً غیرواقعی از خود می پردازد. چنین فردی معمولاً از لغت های من و تو بسار استفاده می کنند و طبیعی است که مخاطبین به چنین سخنرانی اعتماد نخواهند داشت.

سبک شیوه افراد حرفه ای

در این روش افراد در راستای هدف خود و پیامی که قصد انتقال دارند خود را به صورت کوتاه و حرفه ای معرفی می کنند. برای دیدن یک نمونه حرفه ای از این نوع معرفی می توانید فیلم جیمی الیور را مشاهده کنید.

 

شروع طلایی برای معرفی

معمولاً در اول سخنرای و پایان سخنرانی حضار بیشترین میزان توجه را دارند و بیشتر افراد عموماً سخنرانی ها را با یک مقدمه طولانی آغاز می کنند و در نتیجه این فرصت طلایی را برای انتقال پیام خود به حضار از دست می دهند پس برای این که مخاطبین خسته نشوند و پیام به درستی فرستاده شود بهتر است که از این مقدمه های طولانی اجتناب کنیم و در این زمان پیام خود را منتقل کنیم.

معرفی در موقعیت های مختلف

  1. معرفی به غریبه ها

ممکن است در یک جمع آشنا یک نفر غریبه باشد پس شاید اگر شخصی برای اولین بار در سخنرانی شما حاضر باشد باید بداند که طرف مقابلش کیست!

  1. معرفی به آشنایان

اگر مطمئن باشید که اعضای کلاس شما را به خوبی می شناسند، دیگر نیازی به معرفی خود نخواهد بود، فقط باید آن چه را که به سخنرانی تان مربوط است  و اعتبار شما را بالا می برد مطرح نمایید.

  1. داشتن رزومه مرتبط برای معرفی

اگر رزومه مرتبط با خودتان دارید، خیلی خوب است ولی اگر چنین رزومه ای نداردی سعی کنید از اعتباز دیگران استفاده کنید به طور مثال از نقل قول ها استفاده کنید و یا این که موضوعی را که استاد بزرگی روی آن کار کرده است را بیان کنید.

  1. معرفی توسط خود سخنران

اگر می خواهید خودتان را معرفی کنید خلاصه و مفید این کار را انجام دهید و فرصت طلایی اولیه برای معرفی خود زیاد استفاده نکنید و سعی کنید به طور غیر مستقیم مطالب مرتبط با خودتان را در سراسر سخنرانی بیان کنید.

  1. معرفی توسط مجری

اگر در برنامه مجری وجود دارد باید اطلاعات کافی و درست به مجری داده شود که شما را به خوبی معرفی کند بهتر است مشخصات سخنران به درستی  و مکتوب به مجری داده شود و اگر تلفظ نام سخنران مشکل است و این بیم وجود دارد که مجری به درستی آن را نخوانده باشد حتما باید از درست تلفظ کردن مجری اطمینان حاصل کرد. 

اگر مجری شما را به درستی معرفی کرد، دیگر خودنان را معرفی نکنید.

یک الگوی برای معرفی خود در سخنرانی

بسته به موقعیت خود و شرایط مخاطبین باید الگوهای مختلفی برای سخنرانی خود داشته باشید، برای آشنایی بیشتر یک نمونه الگو برای معرفی خود می تواند به این شکل باشد:

اول نام خودتان را بگویید بعد بگویید که چه خدمتی از شما برمی آید و سپس می توانید تجربه خود را بیان کنید.

مشاهده صفحه کتاب عقاب سخنران

اما چگونه خود را حرفه ای و قدرتمند به دیگران معرفی کنیم؟

بهترین راه معرفی غیر مستقیم است، ما باید اطلاعاتی از خود به دیگران بدهیم که حضار ما را بپذیرند اطلاعاتی که کاملاً واقعی و درست باشد به طور مثال اگر سخنرانی آقای جیمی الیور را  در بالاتر مشاهده کرده باشید متوجه می شوید ایشان به چه شکل زیبایی از تحصیلات دانشگاهی خود سخن گفته است و حضار با این معرفی حساب شده وی را می پذیرند که به سخنان وی گوش دهند.

بنابراین خوب است خودمان را به طور حرفه ای در بین صحبت هاینمان معرفی کنیم.

Rate this post

مدیرسخن

در این وب سایت هدف ما رشد و تعالی فردی و شغلی شما است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا