سخنرانی و ارائه حرفه ایمقاله ها

نحوه دفاع مجازی از پایان نامه

دفاع مجازی پایان نامه

در این مقاله به صورت خلاصه با دفاع مجازی پایان نامه و نکاتی برای آماده شدن برای این جلسه مهم آشنا می شوید.

اهمیت دفاع پایان نامه

هر دانشجویی برای اینکه به مرحله دفاع پایان نامه خود برسد زحمات زیادی را متقبل شده است. از گذراندن واحدهای درسی گرفته تا نوشتن  پایان نامه.

مطالعه دانشجویی

از طرفی اهمیت یک مدرک تحصیلی با کیفیت خوب پایان نامه سنجیده می شود.

شما یک اثر به نام خود به جای می گذارید که در فضای اینترنت و کتابخانه دانشگاه در دسترس دیگران قرار می گیرد.

بخش مهمی از ارزشیابی پایان نامه به ارائه موفق پایان نامه است.

اگر شخصی بعداً پایان نامه شما را باز کند و با نمره پایین آن روبه رو شود به احتمال زیاد با یک دید منفی به پایان نامه نگریسته و به آن توجهی نخواهد داشت.

در حال حاضر به دلیل شرایط کرونا دفاع مجازی پایان نامه در فضای علمی دانشگاه برقرار است .

یک دانشجو استرس های جدیدی را تجربه می کند که این استرس به دلیل نبود اطلاعات کافی در مورد دفاع مجازی پایان نامه و آماده نکردن خود برای دفاع مجازی است.

فواید دفاع مجازی

بررسی ارائه تعدادی از  دانشجویانی که به صورت مجازی از پایان نامه خود دفاع کرده اند نشان می دهد که اگر خود را به خوبی برای این جلسه آماده کنند می تواند حتی از دفاع حضوری هم موفق تر عمل کنند.

یکی از فواید جلسه دفاع مجازی پایان نامه این است که ارتباط چشمی تنها با چند نفر است و از طرفی دانشجو  نگران های جلسات حضوری را نخواهد داشت.

یکی از مهم ترین فواید دفاع مجازی پایان نامه این است که چون جزئیات خیلی به چشم می آید دانشجو به مواردی مانند اسلایدهای جذاب و مسائل نرم افزای توجه ویژه ای خواهد داشت.

چگونه خود را برای دفاع مجازی  آماده کنیم؟

همانطور که در ایتدا گفتیم بخشی از استرس دانشجویان ناشی از بی اطلاعاتی و عدم شناخت کافی است.

لازم است که یک دانشجو در ابتدا دستورالعمال ها و قوانین دانشگاه خود را برای دفاع دانشجویی در نظر داشته باشد.

از جمله مواردی که خیلی می تواند به دانشجو کمک کند کمک گرفتن از دانشجویانی است که قبلاً از ارائه خود به صورت مجازی دفاع کرده اند. البته فقط روی نظر یک نفر تمرکز نکنید و با افرادی بیشتری صحبت کنید و از تجربیات آن ها استفاده کنید.

در دفاع مجازی همانطور که گفتیم جزئیات خیلی اهمیت دارد. بنایراین حتماً از اسلایدهای با کیفیت استفاده کنید. لباس مناسب بپوشید و  پرانرژی و مناسب شرایط جمع صحبت کنید.

تمرین های مناسب برای دفاع مجازی پایان نامه

اگرجه به صورت مجازی شما باید ارائه داشته باشید اما حتماً سعی کنید که به صورت حضوری هم تمرین کنید. یعنی اگر شخص یا اشخاصی ( حتی خانواده خود) همکاری می کنند می توانید جلوی آن ها ارائه را تمرین کند.

یکی از تمرین های خیلی خوب دیگر این است که تصاویر اساتید را چاپ کرده و روبه روی خود بچسبانید و  ضمن ارتباط چشمی ارائه خود را تمرین کنید.

 

تمرین سوم هم فیلم گرفتن است. نرم افزارهای زیادی وجود دارد که می توانید ارائه خود را تمرین کنید و بعد از ارائه، فیلم خود را نگاه کرده و ضعف های خود را اصلاح کنید.

در پایان این نکته مهم یادآوری می شود که حتما به خوبی خود را آماده کنید و اگر دانشگاه اجازه تمرین می دهد حتماً با کمک استاد راهنمای خود  چند روز قبل از دفاع، نرم افزار ارائه را بررسی کنید.

۵/۵ - (۷ امتیاز)

مدیرسخن

در این وب سایت هدف ما رشد و تعالی فردی و شغلی شما است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا