سخنرانی و ارائه حرفه ایمقاله ها

تمرین در سخنرانی

چطور تمرین کنیم تا درست سخنرانی کنیم؟

تمرین در سخنرانی

در زمانی که دانشجو بودم روزی یکی از دوستانم  برای دفاع از پایان نامه اش من را به دانشگاه  دعوت کرد و من قبل از ورود به سالن از وی پرسیدم که چه قدر آماده است و آیا برای این سخنرانی تمرین داشته است؟  جواب داد که آن قدر آماده ام که  حتی تمام متن پایان نامه را حفظم.

  دوستم وقتی که جلوی حضار و اساتید به دفاع از پایان نامه اش پرداخت نتوانست ارائه ی خوبی داشته باشد چرا که وی فقط به محتوا توجه کرده بود و  به شیوه ی نامناسبی فقط در پی بیان تک تک نوشته ها بود که به دلیل استرس دچار فراموشی می شد و مکث ها ی خسته کننده ای داشت و مجبور بود چزوه خود را نگاه کند و از روی آن بخواند.

اگر مثل این دوست من مهارت های سخنرانی را به این شکل تمرین کنیم قطعاً نتیجه ی بهتر از وی نخواهیم گرفت. بنابراین باید یاد بگیریم به شیوه ای درست تمرین کنیم و خودمان را برای ارائه آماده کنیم.

چهار آمادگی لازم برای سخنرانی

برای یک سخنرانی موفق و با اعتماد به نفس، علاوه بر تسلط بر محتوا و درک دست آن باید در چهار مهارت زیر به تسلط خوبی رسیده باشیم!

اول: آمادگی ذهنی

دوم: امادگی  در مهارت های کلامی

سوم: آمادگی در مهارت های غیر کلامی

چهارم آمادگی ظاهری

 

اول: آمادگی ذهنی:

پنجاه درصد اعتماد به نفس مربوط به آمادگی ذهنی و تصور ذهنی درست از توانایی خود است اگر درکاری  مهارت داشته باشیم ولی تصور درستی از توانایی خود نداشته باشم نمی توانیم موفق باشیم.

یکی از بهترین کارها این است که طبق آن چه در کتاب اثر مرکب دارن هاردی گفته شده به بهبود مستمر بپردازیم و حتی ذره ی ناچیزی که شده  به دنبال یادگیری و رشد خود باشیم و رفته رفته خودمان را رشد دهیم.

جمله های تاًکیدی مثبت می تواند خیلی کمک کند. جمله هایی مثل من در این سخنرانی عالی تر از همیشه عمل می کنم  و ….

چند جمله ی تاکیدی برای خود روی برگه ای یادداشت کنید و هر روز به آن نگاه کنید.

می توانید یک عکس از آن را بگیرید و درگوشی خود هم نسخه ای از آن داشته باشید.

دوم: آمادگی  در مهارت های کلامی

اگر محتوای ارزشمندی داشته باشید ولی نتوانید با مهارت های کلامی خود به درستی آن را منتقل کنید نمی توانید اثر گذار باشید.

بنابراین باید بتوانیم از این مهارت ها به خوبی استفاده کنیم. از جمله مهم ترین نکات در مهارت های کلامی داشتن صدای رسا و لحن مناسب است.

سوم: آمادگی در مهارت های غیرکلامی

مهارتهای غیر کلامی تاثیر بسیار زیادی بر روی سخنرانی ما در انتقال پیام دارد. یکی از مهمترین مهارت غیر کلامی حالات جهره از جمله ارتباط چشمی و لبخند زدن است. البته نباید از حرکات دست و پا هم غافل بمانیم.

فنون بالا و پایین بردن صدا و تاکید در کلمات استفاده کنیم، صدای رسایی داشته باشیم، سرعت کلام مناسبی داشته باشیم و …

یکی از بهترین تمرین ها یی که می توانید در زمان های مرده هم انجام دهید تمرین بلند خوانی است. سعی کنید روزانه ۵ دقیقه با صدای بلند مطلبی را بخوانید

مهارتهای غیر کلامی تاثیر بسیار زیادی بر روی سخنرانی ما در انتقال پیام دارد. یکی از مهمترین مهارت غیر کلامی حالات جهره از جمله ارتباط چشمی و لبخند زدن است. البته نباید از حرکات دست و پا هم غافل بمانیم.

یک از بهترین تمرین ها برای تقویت مهارت های غیر کلامی، تمرین جلوی آینه است.

این تمرین را روزانه انجام دهید به این صورت که جلوی آینه بایستید و به چشمان خود نگاه کنید و سعی کنید حالات بدن خود را با دقت نگاه کیند.

جهارم: آمادگی ظاهری

آمادگی ظاهری بخشی از آن مربوط به خودمان است چرا که اگر با ظاهر درست و مرتب و مناسب سخنرانی کنیم تصور بهتری از خودمان داریم. بخشی از آمادگی ظاهری هم مربوط به مخاطبان است چرا که ما باید مخاطبین را در نظر بگیریم، محیط و جایگاه را در نظر بگیریم و با ظاهری مناسب سخنرانی کنیم که مخاطبین ما را بپذیرند.

سعی کنید همیشه تمیز و مرتب باشید چر اکه هم خودمان حس خوبی داریم و هم در این دنیا که همه قاضی هستند بتوانید سالم عبور کیند.

تا چه مقدار باید تمرین کنیم؟

پیشرفت شما در کار و زندگی ارتباط مستقیمی با این که چگونه صحبت می کنید دارد. قطعاً همه نمی خواهند یک سخنران حرفه ای باشند اما همه می خواهند یک زندگی خوب داشته باشند و یکی از ابزارهای لازم برای یک زندگی خوب، داشتن بیان جذاب و موثر است.

قطعا هیچ کسی سخنران به دنیا نخواهد آمد اگر چه برخی به دلیل برخی ویژگی ها از جمله ویژگی برون گرایی احتمالا خوب صحبت می کنند و دلیل آن این است که این افراد به دلیل نیاز ژنتکی که دارند، بیشتر ارتباط برقرار می کنند و این ارتباط باعث می شود که بیان آن ها قوق تر شود.

یک تجربه شخصی

نزدیک به ده سال پیش که به ضعف خود در سخنرانی و فن بیان پی برده بودم. در پی رشد مهارت های سخنرانی خود خیلی تلاش کردم و در موقعیت هایی هر چند اندک که پیش می آمد با آمادگی سخنرنی های خوبی داشتم ولی چون این موقعیت ها زیاد به وجود نمی آمد در نتیجه هر آن چه آموخته بودم بدودم فراموش می کردم بنابرای تمرین در سخنرانی بسیار لازم  و مهم اشت.

مراحل یادگیری مهارت های کلامی

در کتاب خودآموز سخنرانی آماندا ویکرز چهار مرحله را برای یادگیری هر مهارتی از جمله سخنرانی ذکر می کند.

ناتوانی ناآگاهانه

در این مرحله ما توانایی انجام یک سخنرانی خوب را نداریم ولی فکر می کنیم که با مهارت بالا هستیم سال دوم ابتدایی بودم و یک روز صبح یکی از دانش آموزان که هرصبح در برنامه صبحگاهی قرآن می خواند غایب بودند و من چون فکر می کردم که خیلی زیبا می توانم در جلوی صف قرآن بخوانم به جایگاه رفتم ولی چون تجربه  و تمرینی نداشتم و عموماً در ذهن خودم فکر می کردم که عالی هستم نتواستم درست بخوانم و خیلی ضایع شدم.

این مرحله یعنی مرحله ناتوانی ناآگاهنه خیلی وحشتناک می تواند باشد  زیرا فکر می کنیم که کارمان خوب است در حالی که اینطور نیست و ما باید تلاش کنیم به ضعف های خود آگاه باشیم.

 

ناتوانی آگاهانه

اگر پی به ضعف های خود ببریم به این مرحله یعنی مرحله ناتوانی آگاهنه می رسیم. این مرحله از این جهت حائز اهمیت است که پی به ضعف های خود می بریم و برای ضعف های خود تلاش می کنیم.

توانایی آگاهانه

در این مرحله فرد به مهارت خوبی در سخنرانی می رسد اما این مهارت همیشگی نیست و نیاز به تمرین وانرژی زیاد دارد. اگر ما یک کار را بارها و بارها انجام دهیم می توانیم در آن مرحله به مهارت کافی برسیم طوری که انرژی کمی از ما بگیرد.

توانایی ناآگاهانه

بارها و بارها انجام دادن مهارت آموخته شده باعث می شود که به صورت ناخود آگاه و از روی عادت  آن کار را انجام دهیم و اگر از روی عادت کار انجام شود انرژی کمتری استفاده می کنیم

پس اگر شما تجربه ای موفق هم در سخنرانی داشته باشید ولی آن را تمرین نکیند و در همان مرحله توانایی آگاهانه می ایستید و با سختی تمام آن کار را نجام می دهید، کاری که چون زحمت زیادی از شما می گیرد و نمی تواند برایتان لذت بخش باشد. پس چه خوب که با تمرین زیاد مهارت های آموخته شده به مرحله ساخت عادت یعنی توانایی نا آگانه برسیم.

با این توضیحات متوجه می شویم که سخنرانی و مهارت های فن بیان را اگر تبدیل به عادت کنیم می توانیم در آن موفق ترشویم.

تمرین مناسب برای سخنرانی

همانطور که یک فرد با دیدن صرف فیلم های آموزشی شنا، شنا کردن را به خوبی یاد نمی گیرد با خواندن بهترین مطالب آموزشی سخنرانی هم به تنهایی و بدون تمرین نمی توان به یک سخنران خوب تبدیل شد. سخنرانی یک مهارت است و این مهارت را باید عملی تمرین کرد که به آن به تسلط رسید.

تمرین مناسب برای سخنرانی یعنی چه؟

وقتی از افراد پرسیده می شود که برای سخنرانی خود آماده هستید خیلی ها می گویند بله! آن قدر مطالب را خوانده ام که کاملاً حفظم شده است ولی غافل از این که تسلط بر دانش (آن هم درک مطلب نه حفظ کردن ) نیمی از آماده کردن سخنرانی است و نیمی از آن به نحوه ارائه آن بر می گردد.

استیو جابز می گوید نحوه ارائه هر چیز اهمیت آن را مشخص می کند بنابراین اگر مطلب مهمی هم داشته باشید اما درست آن را بیان نکنید نمی تواند تاثیر گذار باشد.

استیو جابزتمرین مقابل دوربین

در زندگی الان کمتر کسی پیدا می شود که گوشی خیلی ساده داشته باشد. بنابراین از امکانات گوشی خود مثل دوربین فیلم برداری آن استفاده کنید در مقابل دوربین قرار بگیرید و سخنرانی خود را نقد کنید و سعی کنید آن را بهتر و بهتر کنید. تی جی واکر یکی از بهترین مدرسان سخنرانی این تمرین را بسیار موثر می داند و بیان می کند اگر خودتان از دیدن فیلم تمرین سخنرانی خود لذت بردید دیگران هم لذت می بردند. پس این تمرین را هم جدی بگیرید.

دوربینتمرین مقابل مخاطبین آشنا

هر چه قدر تمرین شما به شرایط واقعی سخنرانی نزدیک تر باشد بهتر است، پس سعی کیند برای مخاطب واقعی هم سخنرانی کنید. این کار باعث می شود از بازخوردهای آن ها استفاده کنید و اگر مشکل خاصی وجود داشته باشد در تمرین خود آن را رفع نماییید.

 

تمرین با فایل های صوتی

از جمله تمرین های دیگری که می توانید برای بهبود گفتار خود داشته باشید فایل صوتی ضبط کردن است. اگر شما هم از تلگرام با دوستان خود ارتباط برقرار کنید می توانید به جای نوشتن متن از ضبط صدا که در تلگرام به تازگی اضافه شده استفاده کنید. مطمئناً این روش شهامت خاص خود را می خواهد و باید در استفاده از آن دقت کافی داشت.

 

 

تمرین مقابل آینه ی قدی

یکی از بهترین تمرین ها برای بهبود سخنرانی و آماده شدن برای ارائه، تمرین مقابل یک آینه قدی است، خیلی خوب است نزدیک به شرایط واقعی تمرین کنیم یعنی به طور مثال با همان لباسی که قصد سخنرانی داریم تمرین کنیم. در جلوی آینه قرار بگیرید و به چشمان خود در آینه نگاه کنید و سعی کنید حالات بدن و زبان بدن خود را با دقت بررسی کنید که این تمرین فوق العاده می تواند در بهبود سخنرانی وافزایش اعتماد به نفس شما نقش  تاثیر گذاری داشته باشد.

تمرین سخنرانی آینه

Rate this post

مدیرسخن

در این وب سایت هدف ما رشد و تعالی فردی و شغلی شما است.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا