روش تدریسمقاله ها

ارتباط مؤثر معلم با دانش آموزان

یکی از موارد مهمی که در رضایت شغلی نقش دارد این است که معلم احساس موفقیت کنند و برای احساس موفقیت در کلاس درس لازم است که یک ارتباط مؤثر معلم با دانش آموزان ایجاد کند.

 

برقراری ارتباط موثر بین معلم با دانش آموزان:

یادگیری نام دانش آموز برای ایجاد ارتباط موثر

خیلی از معلمین نام دانش آموزان را به یاد نمی آورند؛ اما نام هر فرد شیرین ترین و مهم ترین کلمه در زبان اوست و برای ارتباط موثر باید به اسم دانش آموز که برایش بسیار مهم است توجه شود.

من در زمانی که دانش آموز بودم، خصوصاً در زمان ابتدایی و راهنمایی حداقل نصفی از معلمانم پسوند نام خانوادگی من را به درستی تلفظ نمی کردند و حتی گاهی با لحن تمسخر آمیز آن را بیان می کردند و پیشنهادهای احمقانه ای مثل این که برو ثبت احوال عوضش کن بیان می کردند.

وقتی کسی نام ما را به درستی صدا می زند احساس خوبی داریم و برعکس، اگر نام ما را غلط یا بد تلفظ کند، ناراحت می شویم و این حق ما است که نام ما به درستی بیان شود. شاید ما به عنوان یک مدرس که ادراک بهتری از شرایط داریم برای ما زیاد سخت نباشد؛ ولی فردی که غرور جوانی دارد و یا دانش آموز کم سن و سالی است نتواند این مورد را تحمل کند.

روش هایی برای به خاطر سپاری اسامی دانش آموزان:

  • لیست اسامی دانش آموزان را داشته باشید و هر دانش آموزی نام خودش را بیان کند و شما در لیست نگاه کنید و اگر نیاز به اعراب گذاری است برای خود انجام دهید.
  • هر دانش آموز روی یک برگه A5 اسم خود را بنویسد و از وسط تا کند طوری جلوی میز او بتواند قرار بدهد.
  • گردن آویز تهیه کنید و روی هر کدام اسم دانش آموز را قرار دهید.
  • براساس نحوه نشستن نام هر دانش آموز را بنویسید.
  • می توانید از دانش آموزان بخواهید که نام خود را بیان کنند و شما از آن ها با گوشی خود فیلم بگیرید.

من از این روش استفاده کردم و یک فیلم شاید دو دقیقه ای باعث شده با تماشای چند باره آن بعد از دو سه جلسه اسامی تمام دانش آموزان را یاد بگیرم.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت، این است که گاهی دانش آموزان اسم شناسنامه ای آن ها با اسمی که به آن معروف هستند، متفاوت است می توان با شناخت این دانش آموزان به آن ها اجازه داد در کلاس و مدرسه از نامی که راحت هستند استفاده کنند و به آن نام خوانده شوند.

دادن اطلاعات از خود برای ارتباط موثر

برای ارتباط درست لازم است که دو طرف از هم شناخت داشته باشند وقتی شما از دانش آموز خود آن هم در جلوی جمع (و از سرکنجکاوی)اطلاعات شخصی آن ها را می پرسید، آن ها هم حق دارند در مورد شما اطلاعاتی بدانند.

گاهی یک معلم با معرفی درست خود می تواند ارتباط بهتری با دانش آموز داشته باشد.

گوش دادن به صحبت های دانش آموزان برای ارتباط موثر

همانطور که شما انتظار دارید دانش آموزان به صحبت های شما گوش دهند، دانش آموزان هم این حق را دارند که فرصتی داشته باشند تا صحبت های آن ها شنیده شود.

یک نکنه مهم در گوش دادن بحث ارتباط چشمی است؛ در حین گوش دادن مشغول انجام کار دیگری نیابشد و اگر فرصت گوش دادن در آن لحظه ندارید زمانی تعیین کنید تا او صحبت خود را در آن زمان بیان کند.

نکته مهم دیگر بحث لبخند داشتن است، اگر می خواهید دانش آموز از صحبت با شما احساس خوبی داشته باشند، شما هم باید از صحبت و ملاقات با او احساس خوبی داشته باشید و اشتیاق خود را نشان دهید تا او هم با اشتیاق در زمان صحبت شما توجه کند.

لبخند و حس خوبدادن آزادی به دانش آموز برای ایجاد ارتباط موثر

از دانش آموزان در مورد خواسته هایشان صحبت کنید و گاهی خود را جای دانش آموز بگذارید که در چه وضعیتی قرار دارد؛ این نکته کمک می کند از بسیاری از سخت گیری های بی مورد جلوگیری شود.

نشست های کلاسی را جدی بگیرید از جمله نشست اول کلاس برای این قوانین کلاس را با همدیگر درست کنید.

هیچ گاه دانش آموز را مجبور به انجام کاری نکیند، از قبل طی کنید که این کار مهم است و اگر انجام نشود این پیامد را به همراه خواهد داشت.

محیط کلاسی امن برای ایجاد ارتباط موثر

کلاس خود را با نشاط نگه دارید، تدریس خود را جذاب نگه دارید و با روش های مختلف یک کلاس متنوع ایجاد کنید و حتی اگر یک موضوع را تدریس می کنید هر دفعه یک تغییری در تدریس خود داشته باشید.

مطالعه مقالات زیر هم پیشنهاد می شود:

چگونه سخنرانی جذابی ارائه کنیم؟

شناخت مخاطبین در سخنرانی

هم چنین کتاب زیر هم پیشنهاد می شود:

کتاب مدیریت مدرسه|راهنمای علمی و کاربردی برای مدیران مدارس

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)

مدیرسخن

در این وب سایت هدف ما رشد و تعالی فردی و شغلی شما است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا